Правила великого тенісу: основи, підрахунок очок та поради для новачків

Великий теніс — це одна з найпопулярніших ігор на євразійському континенті, що грається як на професійних турнірах, так і серед аматорів.

Гра в тому вигляді, в якому ми знаємо її сьогодні, включаючи правила і формат подачі, була сформована в 1874 році в Англії. Раніше правила були зовсім іншими, і в перших версіях гри на корті ракетки навіть не використовувалися. Гравці відбивали м'яч за допомогою спеціальних рукавичок або просто голими руками. На корті могли бути не дві пари гравців, а цілих 12 осіб. Історія великого тенісу як професійної гри дуже цікава, і ви можете ознайомитися з нею в інших наших матеріалах. А зараз давайте зосередимося на правилах гри у великий теніс, варіантах покриття, правилах подачі та інших нюансах.

Ми обговоримо правила гри у великий теніс коротко, але детально. Щоб дійсно зрозуміти суть цієї гри, від першої подачі до останньої, потрібно прочитати об'ємний матеріал. Якщо ви поки не готові витратити стільки часу, давайте почнемо з основ правил одиночних і парних ігор, варіантів подачі, екіпіровки та вікових рамок. Почнемо?

Великий теніс: правила гри та секрети перемоги-01

Правила традиційної гри у великий теніс з 2009 року

Сучасні правила гри у великий теніс були встановлені в 2009 році. Гра проходить на корті довжиною 23 метри 77 сантиметрів. Ширина корту становить майже 11 метрів (10,97) для парної гри та 8 метрів 23 сантиметри для одиночної гри. Мережа, через яку перелітає м'яч, встановлюється рівно посередині майданчика, її висота становить 10,07 метра.

Що стосується кольору покриття, правила не регламентують його відтінок. Верхній шар може бути будь-яким: від штучної трави до акрилових покриттів, газону, ґрунту або твердого покриття. М'яч в одиночній і парній грі поводиться по-різному на різних покриттях. Тому, якщо ви хочете навчитися грати у великий теніс на високому рівні, намагайтеся тренуватися на різних типах покриття. На питання, з якого варіанту краще починати, однозначно відповісти складно. Головне — не звикати до одноманітного формату.

  • Гра починається з традиційної подачі. У гравця є дві спроби. М'яч повинен перелетіти над сіткою і приземлитися в одному з двох квадратів на протилежній стороні корту. Перша подача в кожному геймі в парному і одиночному великому тенісі здійснюється з правої половини квадрата по діагоналі в лівий. Кожен новий гейм змінює подаючого і приймаючого.

Увага!



Перша подача завжди здійснюється справа, але після кожного зіграного очка гравці змінюються місцями!

Великий теніс: правила гри та секрети перемоги-02

  • Якщо перша подача була невдалою, тобто м'яч потрапив за межі поля або зачепив сітку, то гравець втрачає очко. Також гравець втрачає очко, якщо м'яч виходить за межі корту. У цьому випадку надається можливість повторної подачі.
  • Якщо подача успішна, завдання суперника — відбити її, щоб не втратити м'яч і, відповідно, очко. Про те, як ведеться підрахунок очок, ви зможете прочитати в наступному розділі.
  • Якщо м'яч зачіпає сітку під час гри, але падає на сторону приймаючих, він зараховується як виграшний.

Ось і основні моменти. Звичайно, це не всі правила, і описати всі ігрові ситуації було б довго, але для початку цих правил цілком достатньо.

Підрахунок очок для одиночних і парних турнірів

Кожен турнір складається з геймів (малі дистанції) і сетів (великі дистанції). За матч може розігруватися три або п'ять великих дистанцій.

  • Сети діляться на гейми.
  • Сет виграє той гравець, який одержав перемогу в 4 геймах, за умови, що суперник одержав перемогу на два гейми менше. Якщо рахунок рівний, розігрується тай-брейк.
  • Гравець, який першим виграє 7 очок у процесі гейму, виграє, якщо при цьому у нього на два очка більше, ніж у суперника.
  • Якщо переваги в очках не вдається досягти, подачі тривають до тих пір, поки хтось не досягне двоочкової переваги.
  • Як підраховуються очки на малій дистанції?
  • 1 очко + 15
  • 2 очка + 30
  • 3 очка + 40
  • 4 очка виграє — 'гейм'

Під час оголошення результатів спочатку озвучують результат подаючого, а потім результат приймаючого. В одиночному і парному великому тенісі правила подачі і підрахунку очок ідентичні.

Великий теніс: правила гри та секрети перемоги-03

Ракета, м'яч і інші приналежності для гравців у великий теніс

Для успішної гри у великий теніс недостатньо знати правила і робити хороші подачі. Важливо також мати якісну екіпіровку та аксесуари.

Що потрібно купити новачкові?

  • Правильні кросівки. З зовнішньої бокової сторони платформи повинно бути посилення. Неправильне взуття підвищує ризик травм.
  • Ракета для великого тенісу. Існує безліч моделей, від дитячих до професійних. Для початківців підійдуть юніорські ракетки.
  • Чохол або рюкзак для ракеток. Спеціальні вироби зручніше в експлуатації.
  • Тенісні м'ячі. Краще купувати їх наборами, так вийде дешевше.
  • Аксесуари. Це можуть бути вібро-гасники, намотки, напульсники та пов'язки, які підвищують комфорт під час гри.
  • Обладнання для тренування: тенісна гармата, дитяча сітка, кошик для м'ячів та інше.
  • Аптечка і ремонтний набір для ракетки. Аптечка повинна включати стандартні медичні приладдя, а ремонтний набір — обмотку і струни.

Хоча можна грати і в простій амуніції, якісні аксесуари значно підвищать ваші шанси на успіх у великому тенісі.

Великий теніс: правила гри та секрети перемоги-04

Правила успішної подачі — розминка, тренування, гра

Щоб навчитися грати у великий теніс на професійному рівні, знадобляться роки тренувань. Для досягнення аматорського рівня необхідно тренуватися кілька разів на тиждень протягом року. Однак тривалі тренування можуть бути приємними і розслаблюючими.

Отже, з чого почати, щоб ваші подачі були успішними і гра не призвела до травм?

  • Кожну тренування або гру слід починати з розминки.
  • Ракетка повинна триматися міцно, захват ручки порівнянний із захватом сокири. При виконанні подачі ракетка повинна знаходитися на плечі ребром.
  • Під час підготовки до подачі стійте на носках, п'яти повинні бути відірвані від землі.
  • Ноги в полусогнутому стані, коліна трохи далі носків. Ліва нога попереду, якщо ви правша, і навпаки.
  • Спробуйте набити м'яч ракеткою в двох положеннях: внутрішньою і зовнішньою стороною руки.
  • Підкиньте м'яч вгору, щоб він ударився об землю і підскочив. Потім легко підкиньте його ракеткою.
  • Тепер можна приступати до подачі. Про правила подачі ви можете прочитати в попередньому розділі.
  • Якщо ви граєте в парний теніс, пам'ятайте про сильні і слабкі сторони суперника і своєї стратегії.

Під час тренувань приділяйте однакову увагу своїм слабким і сильним сторонам. Початківці гравці часто акцентують увагу або на сильних, або на слабких сторонах, що є помилкою.

Великий теніс: правила гри та секрети перемоги-05

З якого віку починають тренуватися грати у великий теніс

Оптимальний вік для початку вивчення правил великого тенісу і базових ігрових завдань — 4-5 років, в залежності від індивідуального розвитку дитини.

Навчання повинно проходити не більше двох разів на тиждень по одному годині. Якщо тренувань три рази на тиждень, то тривалість можна скоротити до 40 хвилин. Заняття з тренером проводяться в ігровій формі.

Верхнього вікового обмеження для занять великим тенісом немає. Правила гри та успішні подачі можна освоїти в будь-якому віці. Великий теніс тренує як ум, так і тіло, що робить його відмінним вибором для підтримки здоров'я.

Особливо легко освоїти правила гри тим, хто вже має досвід у бадмінтоні. Хоча ми не говоримо про покорення світових вершин, провести час з користю і поліпшити здоров'я, граючи у великий теніс, буде дуже просто.

icon_teleg Telegram icon_whatsapp WhatsApp icon_callback Замовити дзвінок icon_email Написати на пошту