Ейрбайк (аеробайк): в чому секрет його популярності?
Ейрбайк – різновид велотренажерів, який дає змогу одночасно тренувати і нижню, і верхню частини тіла. Тренажер використовують для професійних тренувань та аматорського спорту з 1970-х років. Останнім часом популярність ейрбайку зросла завдяки розумному оснащенню та можливості регулювати навантаження під час тренувань.
Як працює ейрбайк
Конструкція ейрбайку нагадує класичний велотренажер та ергометр (орбітрек). Особливість тренажеру – лопаті, які кріпляться до переднього колеса. При обертанні колеса лопаті чинять опір повітрю, і навантаження на м’язи зростає. Регулювати опір можна збільшуючи або зменшуючи швидкість – що швидше обертається колесо, то більшим буде навантаження.
Ейрбайк також підходить для тренування верхньої частини тіла, завдяки ручкам-важілям, що рухаються одночасно з педалями за принципом орбітрека.
Які переваги має ейрбайк

Ейрбайки тривалий час поступалися популярністю іншим кардіотренажерам: біговим доріжкам, ергометрам, класичним велотренажерам. Оновлений дизайн та додаткові функції вигідно підкреслили переваги їзди на ейрбайку:
- Комплексне навантаження на м’язи
На відміну від багатьох схожих кардіотренажерів (класичні велотренажери, бігові доріжки), аеробайк передбачає одночасне залучення декількох груп м'язів. Таке тренування дає змогу спалювати більше калорій за однаковий проміжок часу. - Зрозумілий дизайн та функції
Під час занять з ейрбайком навантаження зростає або зменшується автоматично, в залежності від інтенсивності тренування. Така особливість робить тренажер простим у використанні, що може бути важливою перевагою для нових відвідувачів залу та літніх людей. - Надійність
Робота з ейрбайком базується переважно на механічній дії (опір повітря). На відміну від інших кардіотренажерів, де використовується магнітно-електричний механізм для регулювання навантаження, ейрбайки рідше ламаються.
Недоліки ейрбайка
Перш ніж купувати ейрбайк для спортзалу, варто дізнатися про недоліки та спірні особливості тренажеру:
- Висока вартість
Найдешевші ейрбайки коштують близько 10-20 тис. грн. Такі тренажери мають обмежену функціональність та навантаження. Їх обирають для домашнього використання, невеликих спортивних залів чи фітнес-студій. Для залів з високою прохідністю рекомендовані потужні та надійні моделі, з більшою кількістю розумних функцій. Такі тренажери коштують від 35 тис. грн. Зазвичай ейрбайки відчутно дорожчі за класичні велотренажери однакового сегменту. - Підвищена вірогідність травмування
Техніка їзди на ейрбайку може бути складною для новачків. Під час інтенсивного тренування на ейрбайках важко контролювати зростання навантаження на м’язи та суглоби, що часто призводить до травм. Ейрбайк не рекомендований для використання в реабілітаційних центрах, дитячих та юнацьких залах. - Великий розмір
Ейрбайкі для інтенсивного використання мають особливо витривалу конструкцію і, зазвичай, досить габаритні, тому не підійдуть для маленької кардіо-зони або невеликого спортзалу.
Відмінності ейрбайка та класичного велотренажера

Візуально ейрбайки та класичні велотренажери дуже схожі. Вони мають подібний принцип дії та зовнішній вигляд, однак є кілька основних відмінностей між цими тренажерами:
Конструкція
На відміну від класичного тренажера, всі види ейрбайку мають помітно збільшене переднє колесо, яке оснащене кількома лопастями (нагадує вентилятор). Також ейрбайк має рухомі ручки-тримачі, в той час, як кермо велотренажера статичне. Натомість, класичні велотренажери мають магнітно-електронну систему регулювання навантаження, якої немає в більшості ейрбайків.
Залучення м’язів
Ейрбайк сконструйовано для залучення м’язів ніг, стегон, рук та плечей. Класична версія велотренажеру залучає в роботу лише м’язи нижніх кінцівок.
Типи тренувань
Ейрбайк підходить для високоінтенсивних тренувань, які спрямовані на розвиток витривалості та сили одночасно. Зазвичай такі тренування тривають до 40 хв. Можливість швидко змінювати навантаження, не відволікаючись від тренування, робить заняття з ейрбайком динамічними та різноманітними. Класичний велотренажер розрахований на тривалі тренування низької та середньої інтенсивності. Заняття на такому тренажері більш одноманітні. Обидва тренажери підходять для групових та соло тренувань.
Як вибрати ейрбайк

- Зносостійкість тренажеру
Що більше людей відвідує спортзал чи фітнес-центр, то більш довговічними мають бути тренажери. Невеликим залам підійдуть бюджетні моделі ейрбайків, тим часом, великі фітнес клуби і центри частіше обирають тренажери з посиленими конструкціями і зносостійкими матеріалами. - Регулювання сидіння та ручок
Сидіння та ручки ейрбайку повинні швидко та просто регулюватися, щоб відвідувачі з різним зростом могли зручно почуватися під час занять на тренажері. Для спортзалів підійдуть тренажери з широким діапазоном положень. - Розмір та вага тренажера
Компактні ейрбайки підійдуть для групових тренувань, де важливо розташувати тренажери один поряд з одним. Для просторої зали та соло тренувань краще обирати масивні ейрбайки з підвищеною зносостійкістю. При транспортуванні габаритних тренажерів можуть виникати труднощі, це варто враховувати при виборі ейрбайка, і віддавати перевагу моделям, що розбираються. - Технічне оснащення
Ейрбайки укомплектовані дисплеєм та датчиками. Дисплеї можуть бути як чорно-білими, так і кольоровими. В залежності від оснащення тренажера можна відслідковувати різну кількість показників: час тренування, швидкість, відстань, яку вдалося подолати, пульс, тиск, серцебиття.
Деякі тренажери мають ще більше функцій. Наприклад, підбір тренувальної програми, контроль техніки виконання, можливість підключення до систем доповненої реальності. Технічне оснащення обирають, зважаючи на загальну концепцію спортзалу та уподобання відвідувачів. - Гарантійне обслуговування
Вживані ейрбайки чи тренажери від неофіційних продавців можуть коштувати значно дешевше, але не дають права на безкоштовне технічне обслуговування. Обираючи бюджетний варіант, оцініть ризики поломки та потенційні витрати на ремонт. Що інтенсивніше експлуатація тренажера, то вищі ризики.
Висновки
Придбання ейрбайку для спортзалу може стати вдалим рішенням, яке урізноманітнить тренування та приверне увагу відвідувачів. Щоб правильно обрати ейрбайк, потрібно звертати увагу на його розмір, комплектацію, особливості конструкції та додаткові функції.