Як вибрати футбольні бутси: поради та класифікація моделей

Різноманітність ігрових покриттів для футболу змушує виробників щорічно розробляти безліч моделей бутс і іншого футбольного взуття. Це може викликати труднощі у людей, які не мають достатніх знань у цій галузі, при виборі відповідного спортивного взуття. Як правильно підібрати взуття? На що звернути увагу при виборі бутс? Відповіді на ці питання можна знайти в цій статті.

Класифікація

Ви могли помітити, що назви футбольного взуття мають схожість з військовою технікою, а саме - індексами. Ці індекси несуть певний смисловий вантаж і допомагають у виборі відповідної моделі. У контексті цієї статті ми звернемо увагу на різні класифікації, що використовуються виробниками.

Деякі виробники класифікують своє взуття залежно від типу покриття, на якому воно буде використовуватися, наприклад:

  • SG – універсальне взуття для різних типів газонів, зі змінними шипами;
  • FG – для сучасних синтетичних полів і натуральної трави, як правило, з пластиковими шипами;
  • AG – бутси для штучних покриттів;
  • HG – для твердих і штучних полів, з короткими шипами;
  • TF – бутси для гравійних полів та інших твердих покриттів, з дрібними шипами;
  • ID – міні-футбольне взуття.

Крім того, взуття може класифікуватися за кількістю шипів і особливостями конструкції підошви:

  • PS – футзальне взуття;
  • PT – «сороконіжки»;
  • PM – класичні бутси з 14 шипами;
  • MS – бутси з 12 або 14 плоскими шипами;
  • PA – більше 14 шипів, зазвичай для гри на твердих покриттях;
  • PR – професійні бутси на 6 шипах;
  • PX – взуття з комбінованою підошвою, найчастіше 12 шипів (6 залізних і 6 поліуретанових);
  • 22 – взуття для дітей, зазвичай з 22 маленькими трикутними шипами.

Індекси, що використовуються для маркування взуття, допомагають різним спортивним брендам, однак не завжди дотримуються однієї класифікації. Наприклад, у назві взуття може зустрічатися як індекс PM, так і SG.

Традиційні бутси

Розглянемо традиційні бутси, які позначаються індексами FG і HG. Зазвичай моделі FG мають невелику кількість шипів (11-13), які забезпечують надійне зчеплення з поверхнею завдяки своїй довжині. Індекс HG зустрічається рідше, оскільки призначений для твердих покриттів, таких як витоптані футбольні поля або ділянки землі. Вони відрізняються меншою кількістю і довжиною шипів, що робить їх більш універсальними для використання як на якісній траві, так і на "лисому" газоні.

Бутси для штучного покриття

Індекс AG позначає взуття, придатне для гри на штучних покриттях. Ці бутси відрізняються великою кількістю конусоподібних шипів (близько 20) довжиною до 1 см.

Взуття для натуральних мокрих газонів

Бутси з індексом SG призначені для гри на мокрих газонах. Вони мають 2 шипи ззаду і 4 спереду, що забезпечує надійне зчеплення з вологим покриттям. Довгі шипи (від 12 до 18 мм) знімні і конусоподібної форми.

Ігрове взуття для ранньої синтетики

Для гри на невеликих майданчиках і в залах призначене взуття з індексом TF, відоме як «сороконіжки» або «турфи». Ці моделі добре підходять для гри на синтетичних полях перших поколінь і мають безліч дрібних гумових шипів і м'який верх.

Взуття для залів

Індекс ID позначає взуття для гри в закритих приміщеннях. Її відмінні риси – підошва без шипів і легка вага. Існують моделі з товстою і тонкою підошвою, а деякі виробники підсилюють носок взуття для кращого удару з м'ячем, що актуально для футзальних ігор.

З чого зроблене взуття?

Відомі світові бренди використовують як синтетичні матеріали, так і натуральну шкіру у виробництві. Наприклад, верхня частина професійних бутс може бути виконана з шкіри кенгуру, яка після обробки стає м'якою і еластичною. Однак таке взуття коштує недешево, тому більш поширеним матеріалом є теляча шкіра, що має хороші експлуатаційні характеристики. Найбільш масовий варіант – синтетичні матеріали, які прості у виробництві і коштують значно дешевше, але мають високу зносостійкість. Важливо зазначити, що взуття з пластиковою підошвою підходить для гри при температурі до -1 °C, при більш низьких температурах рекомендується використовувати бутси з каучуковою підошвою.

Поради щодо вибору

При виборі футбольного взуття варто враховувати кілька індивідуальних нюансів:

По-перше, визначте тип покриття, на якому ви частіше за все граєте. Якщо футбол для вас – це гра з друзями в залі по вихідних, то оптимальним варіантом буде взуття з індексом ID.

По-третє, переконайтеся, що є можливість повернення. Хороший магазин повинен приймати товари назад за гарантією, якщо взуття не підійшло.

По-четверте, взуття повинно бути комфортним - пальці не повинні пережиматися, а на свод стопи не повинно бути тиску. Виключення складають футзальні моделі, які повинні максимально облягати ногу.

icon_teleg Telegram icon_whatsapp WhatsApp icon_callback Замовити дзвінок icon_email Написати на пошту