Все про волани для бадмінтону: як вибрати, тестувати та економити на витратах
Багато початківців бадмінтоністів задаються питанням: як може такий незначний «аксесуар» коштувати немалих грошей, особливо при серйозному ставленні до гри та регулярних тренуваннях? Дійсно, за півтора години занять бадмінтоном в середньому «вбивається» до трьох воланів, і якщо захопитися цим видом спорту надовго, то в бюджеті варто виділити окрему графу «витрати на волани». Однак волан для бадмінтону – це не те, на чому варто економити!
Бадмінтон: волан – ключовий гравець
Насправді, волан важливий для гри не менше, ніж ракетка, особливо в професійному бадмінтоні. Його якість безпосередньо впливає на аеродинамічні характеристики та швидкість снаряда, що, в свою чергу, відображається на грі. Простими словами, неякісний волан призводить до неефективного тренування, яке не тільки не навчить вас нічого нового, але й не принесе задоволення.
За досить солідну історію цього виду спорту волан зазнав значних змін: з простого м'ячика, обтягнутого пір'ям, він перетворився на легкий і швидкий снаряд. Сьогодні навіть існують запатентовані волани з підсвічуванням, що дозволяють грати в умовах низької освітленості і навіть вночі!
Класичний волан для бадмінтону має відкриту форму конуса, утворену 16 або 14 пір'ям, «вмонтованими» в округлу коркову основу, покриту тонкою штучною шкірою. Пір'я повинні бути розташовані так, щоб вони накладалися одне на одне, утворюючи круглий рівний конус, який поступово збільшується в діаметрі від головки до кінців.
Волани, що відповідають стандартам бадмінтонних асоціацій і допускаються до професійних змагань, повинні відповідати наступним критеріям:
- вага в діапазоні від 4,74 до 5,50 грамів;
- 16 ідентичних гусячих або качиних пір'їв, рівномірно розташованих по колу (версії з 14 пір'ями допустимі, але менш переважні);
- симетричний вигляд частин волана з будь-якого ракурсу;
- пір'я міцно закріплені в корковій основі волана;
- коркова основа повинна бути цілісною, гладкою і покритою поліуретановим матеріалом.
У якісних воланів пір'я в польоті трохи розсовуються, що забезпечує стабільність траєкторії і дозволяє контролювати рух і швидкість. Головка повинна бути рівною і відцентрованою, щоб не порушувати швидкість і напрямок снаряда в польоті.
Як вибрати волани для бадмінтону з урахуванням температури?
При виборі снарядів для бадмінтону необхідно враховувати умови гри, в першу чергу – температуру навколишнього середовища. Щільність корка в головці волана варіюється в залежності від температури. Для цього була розроблена спеціальна маркування: обрамлення на основі пластикового волана варіюється за кольором: червоний – найшвидший, призначений для холоду; зелений – найповільніший, для тепла; синій – середній, для нормальної температури повітря (як зазвичай в спортзалі). Найвища щільність корка в основі волана розрахована на холод, а найнижча – на спеку.
На сьогодні португальський корок визнаний найкращим матеріалом для головок воланів, забезпечуючи найкращі характеристики в польоті. Звичайно, ідеальні волани коштують недешево, але професійні спортсмени використовують лайфхак: вони не викидають зношені волани, а залишають їх в окремому тубусі для відпрацювання подачі.
Пластиковий волан – альтернатива «пір'ям»
Ще один спосіб заощадити – використовувати більш стійкі до зносу пластикові волани. Сьогодні доступні якісні версії, які близькі за аеродинамічними характеристиками до пір'яних. Деякі з них настільки хороші, що підходять не тільки для аматорської гри, але й для тренувань як в залі, так і на вулиці.
Полет пластикового волана, звичайно, буде відрізнятися від пір'яного, але на вироблення реакції і швидкості це не вплине, а в деяких випадках навіть поліпшить ці показники. Крім того, пластикові волани краще витримують неточні удари ободом ракетки і екстремальні температури.
Волан для бадмінтону: тест на швидкість
Бадмінтон вважається одним з найшвидших видів спорту в сучасному світі. Швидкість волана залежить від його якості, а також від таких факторів, як матеріал, вага, температура і вологість повітря, висота польоту тощо. Щоб протестувати новий волан, необхідно виконати стандартну подачу (знизу вгору вдалину) з задньої лінії майданчика. Хороший волан повинен летіти рівно по висхідній траєкторії. Швидкість польоту вважається достатньою, якщо волан не долітає до протилежної задньої лінії на 30-70 см. Задовільним можна визнати той волан, який при подачі середньої інтенсивності не долетить до протилежної задньої лінії на 99-53 см.
Насправді, швидкість волана в бадмінтоні може бути настільки високою, що він залишить синяк на вашому обличчі, якщо ви не встигнете відбити подачу. Офіційно вважається, що максимальна швидкість волана в бадмінтоні складає 84,0 м/с, що перевищує показники поїзда Eurostar, максимальна швидкість якого досягає лише 83,3 м/с. Рекорд максимальної швидкості волана в бадмінтоні був встановлений у 2005 році і складає 92,1 м/с.